۴۳۰۷۲ ۰۲۱

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین ، بیز مبتکر بازاریابی شبکه ای نوین

بیز همیشه یک گام جلو تر

آيا براي 5 سال برنامه ريزي کرده ايد يا 50 سال؟

 

اعتمادي که کسب مي کنيد طول عمر کسب و کارتان را مشخص مي کند

 

 

 

بدون اعتماد نمي توانيد در اين دنيا زياد دوام بياوريد. همين اعتماد است که دوستي ها را مي سازد، همسرتان را کنارتان نگه مي دارد و کسب و کارتان را گسترش مي دهد.

اعتماد الهام بخش وفاداري است، و در مورد روابط کسب و کار و همچنين ميان افراد صدق مي کند. برندهاي خوشنامي مانند کوکاکولا و نايک خوب مي دانند که اگر از اين اعتماد سوءاستفاده کنند در يک چشم برهم زدن طرفداران پروپاقرص خود را از دست خواهند داد. اگر افراد حاضر در يک رابطه ازدواج يا شرکت همواره نگران باشند که طرف مقابل به وعده هاي خود عمل نخواهد کرد ديگر سنگ روي سنگ باقي نمي ماند.

يکي از مربيان من در بازاريابي شبکه اي هميشه مي گفت که پايه همه روابط اعتماد است. "شما به کارخانه شکلات سازي اعتماد داريد که شما را مسموم نمي کند، و اين يعني به عرضه کننده هاي کشاورزي و شيميايي هم اعتماد داريد. به فروشگاه هم اعتماد داريد که محصول تاريخ مصرف گذشته به شما نمي فروشد و اعتماد داريد که صندوقدار فروشگاه بقيه پول خرد حسابتان را برمي گرداند. و اين فقط اعتماد در زنجيره يک خوراکي معمولي است".

بيزينس شما هم فقط با حفظ همين اعتماد ميتواند به حيات خود ادامه دهد. اين اعتماد است که مشخص مي کند شرکت شما 5 سال دوام مي آورد يا 50 سال عمر مي کند.

 

از بين رفتن اعتماد به تيم با ناديده گرفتن اصول اخلاقي تيم شروع مي شود

 

 

. راهبران هرتيم اخلاقيات آن را مشخص کرده و فرهنگ تيم آن را حفظ مي کند. اينها دو نيمه يک معادله هستند— تعريف و حفظ کردن— که اهميت بسياري داشته و هر دو جزو مسئوليت هاي مديريت ارشد هستند.

حالا آنها را دو روي يک سکه تصور کنيد:

1. سازماني که براي خود اخلاقيات تيمي تعريف نمي کند هيچ چيزي ندارد. در اين شرايط، هيچگونه نظارتي مانع از آن نمي شود که بعضي از اعضاي تيم براي رسيدن به اهداف شخصي يا حقه زدن به مديريت راه هاي ميانبر را در پيش نگيرند. مطمئنا با اين دسته افراد در بخش فروش مواجه شده ايد که حاضرند محصولات خود را به هر قيمتي که شده بفروشند.

2. حالا اگر اخلاقيات وجود داشته باشند اما ابزاري براي اجراي آنها نباشد باز هم هيچ ارزشي نخواهند داشت. نظارت و فرايندهاي بررسي بالا به پايين و براساس داده ها کاملا غيرکاربردي و پرهزينه بوده و باعث فساد در سازمان مي شود. در همين راستا، فرهنگ سازماني دو نقش مهم برعهده دارد: يکي اينکه واسطه اي براي اعلام اخلاقيات است و دوم اينکه مانند مکانيسمي براي اجراي اخلاقيات عمل مي کند.

 

لغزش ها و پيامدهاي آن

 

 

دروغ گفتن به مشتريان براي انجام فروش و رسيدن به عايدي، ارائه آمار مالي دروغ براي جذب سرمايه گذاران يا ناديده گرفتن خواسته ها و نيازها چيزي است که خيلي از سرمايه گذاران را گمراه مي کند. فهرست لغزش هاي اخلاقي بلندبالاست. اما هميشه تيم هايي هستند که از چنين لغزش هايي دوري مي کنند. آنها پايه هاي فرهنگي خود را مشخص کرده اند، آنها را طوري بيان کرده اند که کاملا قابل درک هستند و در سطح همکاران و مديران ارشد اجرا مي شوند. شرکت هاي اخلاقمند اين مجموعه اصول اخلاقي را تعيين کرده و به آنها وفادار مي مانند. به اين ترتيب، مشتريان هم مي توانند به آنها اعتماد کنند. پس اصلا عجيب نيست که هميشه در کارشان موفق مي مانند.

يکي از شرکت هاي موفق دره سيليکوني که پايين ترين ميزان گردش اعضاي تيم را دارد همين رويکرد را در قبال اعتماد در پيش گرفته است و بيزينس 36 ساله دارد. مدير اين شرکت مي گويد ما اصول اخلاقي خود را به اعضاي تيم اعلام کرده و استانداردهاي طلايي را طوري مشخص کرديم که اجراي آنها آسان باشد. سه ستون اصلي فرهنگ شرکتي ما صداقت، اتحاد و احترام به يکديگر است که باعث شده فرهنگ اعتماد در روابط داخلي و خارجي شرکت شکل بگيرد.

اعتماد با اجراي وفادارانه قوانين اخلاقي بدست مي آيد. بدون آن شايد حتي پنج سال هم دوام نياوريد. اما اگر آن را بدست آوريد احتمالا نوه هايتان هم آن را هم خواهند ديد.


 

منبع : entrepreneur

 

ترجمه و ويراست توسط گروه آموزشي بـــــيز مــــگ

 


 
 
۳ رای تا کنون
۰

نظرات در رابطه با : آيا براي 5 سال برنامه ريزي کرده ايد يا 50 سال؟


نظرتان را برای ما بنویسید....
انصراف
ارسال دیدگاه و نظر شما