۴۳۰۷۲ ۰۲۱

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین ، بیز مبتکر بازاریابی شبکه ای نوین

بیز همیشه یک گام جلو تر

آیا می خواهید بهتر تصمیم بگیرید؟ فرایند تفکر خود را کُندتر کنید

کارآفرینان و تاجران سخت و سریع کار می کنند. در دنیای امروز دیگر زمان زیادی برای لذت بردن از پیروزی هایمان نداریم. آنقدر سریع شده ایم که فراموش می کنیم باید سرعتمان را کمتر کنیم، یا حتی گاهی متوقف شویم، تا از موفقیت ها و شکست هایمان درس بگیریم.

 

 

داستان لاک پشت و خرگوش را یادتان هست؟

گاهی برنده شدن در مسابقه به معنی روشمند بودن است، نه دویدن تمام و کمال در مسیر و از دست دادن مناظر مسابقه.

در اینجا می خواهم با سه دلیل به شما نشان دهم که چرا کُندتر شدن، یا حتی متوقف کردن، می تواند در اتخاذ تصمیمات بهتر به شما کمک کند:

 

 

1. اصل عقلانیت محدود

 

 

اول از همه اینکه رفتار چند وظیفه ای و عجولانه منجر به اشتباهات بزرگ می شود

درست مانند راننده ای که با حواس پرت و با سرعت زیاد درحال رانندگی است، همزمان در گوشی پیغام می نویسد و درباره همه چیز بجز رانندگی فکر می کند. پس شما باید سرعت فرایند تصمیم گیری خود را کُندتر کنید تا مطمئن شوید که با تحلیل بهتر روی یک وظیفه متمرکز بوده و بهترین تصمیم ممکن را در پیش گرفته اید.

اصل عقلانیت محدود بیان می کند که ما برای اتخاذ یک تصمیم عقلانی و محدود به زمان و انرژی زیادی نیاز داریم.

مثلا انفجار شاتل فضایی چلنجر در سال 1986 را در نظر بگیرید. برای یک ماموریت موفقیت آمیز با حضور کریستا مک اولیفِ معلم روی ناسا فشار زیادی اِعمال شده بود. ملت و رسانه ها منتظر بودند، همه دانش آموزان در سرتاسر آمریکا مجبور شده بودند این برنامه را تماشا کنند و قرار بود برای ناسا ثروت هنگفتی به همراه بیاورد.

بااینحال، بسیاری بر این عقیده اند که مهندسان ناسا عجله کردند، حتی بااینکه می دانستند مخزن سردکننده این فضاپیما ایراد دارد، و بخاطر همین تصمیم گیری ضعیف یک تراژدی واقعی رخ داد. در آن زمان، ناسا زیر ذره بین قرار گرفته و محدودیت زمانی داشت و فاکتورهای متعددی دست و پای آن را بسته بودند؛ به همین خاطر، بجای روشمند بودن و اتخاذ یک تصمیم عاقلانه کاملا عجولانه عمل کردند.

همه ما سعی داریم روی تصمیمات خود با دقت تحقیق کرده و آنها را تحلیل کنیم، اما آنقدر بخاطر شغل و زندگی شخصی پرمشغله هستیم که مجبور می شویم آن را نادیده بگیریم. آیا واقعا بدون کُند کردن سرعت یا متوقف شدن و تمرکز روی یک وظیفه می توانیم تصمیمات بهینه اتخاذ کنیم؟

 

2. مزایای مدیتیشن و استراحت

 

به مغز خود استراحت بدهید. درعوض، استرس و اضطراب درون شما از بین می رود، احساس بهتری خواهید داشت، تمرکز شما بالاتر می رود، و در نتیجه تصمیمات بهتری اتخاذ خواهید کرد.

 من شخصا مدتی است که یوگا و مدیتیشن تمرین می کنم. اینکار به از بین رفتن تفکرات منفی که در پیچ و تاب ذهنم گرفتار شده اند کمک می کند.

ماه گذشته در یک برنامه در منهتن شرکت کردم که یکی از سخنرانان مطرح آن آریانا هافینگتون بود. او موفقیت خود را تا حد زیادی مدیون توانایی خوابیدن، استراحت کردن و مدیتیشن می دانست. اپرا وینفری، که برای خود یک امپراطوری میلیارد دلاری ساخته مدیتیشن و توجه به روح و ذهن را از عوامل اصلی موفقیت خود می داند.

پاکسازی ذهن یکی از بهترین راه های درمان برای افرادی است که همیشه عجله دارند. مسدود کردن تفکرات ذهن شما را تازه کرده و می توانید خود را برای یک عملکرد بلندمدت و قویتر آماده کنید.

 

3. مزایای چشیدن طعم لحظه ها

 

 

طعم لحظه لحظه زندگی حرفه ای خود را بچشید. پیروزی های بزرگ و کوچک خود را جشن بگیرید— اجازه دهید در این لحظات همه چیز از ذهنتان پاک شود.

اگر این فرصت را به خود بدهید می توانید در همان لحظه بهترین تجارب برای موفقیت در آینده را کشف کنید. کسانی که دوست دارند به خود کمک کنند براین باورند که متوقف کردن زمان و لذت بردن از چیزهای کوچک در زندگی شادی و تفکر مثبت را افزایش می دهد. من هم با آنها موافقم.

بعلاوه، باید این لحظات را با دیگران هم قسمت کنید، زیرا شادی را برای شما و در اطرافتان چندبرابر می کند. همچنین، مزه مزه کردن لحظه ها و لذت بردن از آنها ایده های خلاقانه ای برای آینده به ذهن شما می رساند که می توانید تا حصول موفقیت آنها را دنبال کنید.

برای لذت بردن از یک شام در کنار عزیزان یا سینما رفتن کمی بیشتر تامل کنید تا تفکرات و ایده های مثبت و خلاقانه در ذهنتان بارور شوند. اگر بعد از مدتی این روش را به یکی از عادات خود تبدیل کنید یک پایگاه داده از لحظات مثبت خواهید داشت که ایده ها و الهامات در آن پرورش می یابند.


 

منبع : inc.com

 

ترجمه و ويراست توسط گروه آموزشي بـــــيز مــــگ

 


 
 
۳ رای تا کنون
۰

نظرات در رابطه با : آیا می خواهید بهتر تصمیم بگیرید؟ فرایند تفکر خود را کُندتر کنید


نظرتان را برای ما بنویسید....
انصراف
ارسال دیدگاه و نظر شما