۴۳۰۷۲ ۰۲۱

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین ، بیز مبتکر بازاریابی شبکه ای نوین

بیز همیشه یک گام جلو تر

بیوگرافی ریچارد برنسون

ريچارد برنسونِ کارآفرين شرکت ويرجين رکوردز (Virgin Records) را در سال 1973 تاسيس کرد. امروز ويرجين رکوردز در بيش از 30 کشور جهان بيشتر از 200 شرکت دارد.

 

 

خلاصه داستان

 

 

 

ريچارد برنسون در تاريخ 18 جولاي 1950 در شهرستان ساري در جنوب شرقي انگلستان متولد شد و بخاطر کتک کاري در سن 16 سالگي از مدرسه اخراج شد— تصميمي که در نهايت منجر به تاسيس ويرجين رکوردز شد. پروژه هاي کارآفريني او در صنعت موسيقي شروع شده و با گسترش به بخش هاي ديگر برنسون به يک ميلياردر تبديل شد.

گروه شرکت هاي ويرجين اين کارآفرين بيش از 200 شرکت دارد که از آن جمله مي توان به جديدترين آنها Virgin Galactic اشاره کرد که يک شرکت توريسم-هواوفضاست.

بعلاوه، برنسون بخاطر روحيه ماجراجويانه و موفقيت هاي ورزشي از جمله عبور از روي اقيانوس ها با بالون شهرت دارد.

 

 

اوايل زندگي

 

ريچارد چارلز برنسون در 18 جولاي 1950 در انگلستان متولد شد. پدرش ادوارد جيمز برنسون وکيل دادگستري بود. مادرش اوا برنسون هم مهماندار هواپيما بود. ريچارد که در کودکي با خوانش پريشي دست و پنجه نرم مي کرد در دوران مدرسه مشکلات زيادي را پشت سر گذشت. به همين خاطر در سن 13 سالگي از مدرسه شبانه روزي اِسکِيتکليف اخراج شد. بعد از آن به مدرسه شبانه روزي استو منتقل شد.

او که همچنان با اين مشکل دست به گريبان بود در سن 16 سالگي از مدرسه اخراج شده و مجله فرهنگي جوانان به نام دانش آموز را راه اندازي کرد. اين نشريه که توسط دانش آموزان اداره شده و مطالب آن مخصوص نوجوانان بود در اولين نسخه خود، که در سال 1966 چاپ شد، 8000 دلار تبليغ فروخت. در اولين نوبت چاپ 50000 نسخه از اين مجله بصورت رايگان توزيع شد که هزينه آن از تبليغاتي تامين شد که برنسون ترتيب آنها را داده بود.

برنسون در سال 1969 به يکي از محله هاي لندن نقل مکان کرد که محل صحنه موسيقي بريتانيايي و موادمخدر بود. در طول همان دوره بود که ايده راه اندازي يک شرکت ضبط و پخش سفارش پستي بنام ويرجين براي کمک به تامين بودجه مجله به ذهن برنسون آمد. اين شرکت عملکرد متوسطي داشت اما آنقدر درآمد داشت که برنسون توانست کسب و کار خود را توسعه داده و در خيابان آکسفورد يک فروشگاه موسيقي باز کرد. اين اخراجي دبيرستان بعد از موفقيت چشمگير فروشگاه موسيقي توانست در سال 1972 در آکسفوردشاير يک استوديوي ضبط موسيقي بسازد.

 

 

ويرجين رکوردز

 

اولين هنرمند برنسون در ويرجين رکوردز مايکل اولدفيلد بود که تک آهنگ "Tubular Bells" را در سال 1973 با کمک تيم برنسون ضبط کرد.

اين آهنگ خيلي زود در سرتاسر بريتانيا مورد استقبال قرار گرفت و تا 247 هفته در صدر جدول قرار داشت. بعد از آن، برنسون با بهره جويي از اين موفقيت اولدفيلد با چند گروه موسيقي ديگر براي ضبط قرارداد بست.

هنرمندان مانند رولينگ استون و ديگران هم در پي آمده و باعث شدند ويرجين رکوردز به يکي از شش شرکت ضبط برتر در دنيا تبديل شود.

 

 

توسعه کسب و کار

 

برنسون همچنان به فکر توسعه کسب و کار خود بود و اينبار در سال 1980 شرکت مسافرتي Voyager Group، در 1984 خطوط هوايي Virgin Atlantic، و چندين فروشگاه زنجيره اي ويرجين را تاسيس کرد. اما موفقيت برنسون هيچوقت قابل پيش بيني نبود. شرکت ويرجين در سال 1992 با مشکلات مالي مواجه شده و يک سال بعد از آن به قيمت 1 ميليارد دلار به THORN EMI فروخته شد.

برنسون بخاطر اين شکست سرخورده شده و گفته مي شد که بعد از امضاي اين قرارداد گريه کرده است، اما مصمم بود که همچنان در کسب و کار موسيقي بماند. او در سال 1993 ايستگاه ورجين راديو را تاسيس کرده و چند سال بعد دومين شرکت ضبط و پخش موسيقي با نام V2 را راه اندازي کرد. درحال حاضر شرکت V2 که در سال 1996 تاسيس شده ميزبان هنرمندان سرشناس دنياي موسيقي است.

حالا گروه ويرجينِ برنسون در بيش از 30 کشور دنيا از جمله بريتانيا، ايالات متحده، استراليا، کانادا، آسيا، اروپا و آفريقاي جنوبي بيش از 200 شرکت دارد. بعلاوه، برنسون کسب و کار خود را گسترش داده و برندهايي مانند يک شرکت حمل و نقل ريلي، يک منطقه حفاظت شده شکار لوکس، يک شرکت تلفن همراه و يک شرکت گردشگري-هواوفضا بنام Virgin Galactic را بنام خود ثبت کرد.

برنسون بخاطر موفقيت هاي ورزشي نيز شهرت بسياري دارد که مهمترين آنها ثبت رکورد سفر اقيانوسي او با قايقVirgin Atlantic Challenger در سال 1986 بود. او اولين بار در سال 1987 با يک بالون از فراز اقيانوس اطلس و در سال 1991 از فراز اقيانوس آرام گذشت. او بخاطر فعاليت در کارآفريني در سال 1999 مقام شواليه را دريافت کرده در سال 2009 با 2.5 ميليارد دلار درآمد خودساخته، شامل دو جزيره خصوصي، در فهرست ميلياردرهاي فوربس مقام 261 را به خود اختصاص داد.

شرکت گردشگري-هواوفضاي ويرجين گلکتيک

 

برنسونِ هميشه ماجراجو در سالهاي اخير بيشتر روي کسب و کار گردشگري هواوفضا بوده و براي تاسيس شرکت Spaceship با شرکت Scaled Composites قرارداد شراکت بسته و مشغول ساخت يک فضاپيماي مخصوص زيرلايه مدار زمين شدند. نتايج اين پروژه با پرتاب آزمايشي Spaceship Two تاثيرگذار بودند.

برنسون که از موفقيت اولين آزمايش فضاپيماي خود راضي بود به شبکه خبري NBC News گفت که "ما واقعا خوشحاليم که اين فضاپيما توانست در همان پرواز اول ديوار صوتي را بشکند، و همه چيز انقدر خوب پيش برود". تا آوريل سال 2013 بيش از 500 نفر بليط سفر با ويرجين گلکتيک را خريداري کرده بودند.

 

 

زندگي شخصي

 

برنسون از همسر دوم خود، جوان تمپلمن، دو فرزند به نام هاي هالي و سم دارد و درحال حاضر در لندن زندگي مي کند.

 


 

منبع : Successfull People

 

ترجمه و ویراست توسط گروه آموزشی بـــــیز مــــگ

 


 
 
۴ رای تا کنون
۴

نظرات در رابطه با : بیوگرافی ریچارد برنسون


نظرتان را برای ما بنویسید....
انصراف
ارسال دیدگاه و نظر شما