۴۳۰۷۲ ۰۲۱

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین ، بیز مبتکر بازاریابی شبکه ای نوین

بیز همیشه یک گام جلو تر

6 روش عملی برای ایجاد فرهنگ پاسخگویی

پاسخگویی مفهوم عجیبی است. این مفهوم تحت عنوان برخورداری از مسئولیت و اختیار در انجام یک اقدام و پذیرفتن پیامدهای طبیعی و منطقی آن اقدام تعریف شده است.

پاسخگویی فردی یک خصیصه قابل تحسین است؛ خصیصه ای که هر شخص باید برای دستیابی به آن تلاش کند. اما بعنوان یک راهبر، یا حتی یک عضو تیم با عملکرد بالا، ایجاد فرهنگ پاسخگویی در افراد و همچنین گروه اهمیت بسیاری دارد.

 

 

شاید بعضی ها برای واژه پاسخگویی بار منفی قائل باشند، اما تحقیقات نشان داده اند که پاسخگو ساختن افراد درقبال کارهاشیان تاثیرات مثبت بسیاری دارد:

هرچه دقت و صحت کار بالاتر باشد، واکنش آنها به الزامات شغلی بیشتر است، در حل مسئله چابک تر خواهند بود، بهتر تصمیم می گیرند، با یکدیگر همکاری بیشتری دارند، و رضایتمندی تیمی آنها بالاتر است.

 

اصول ابتدایی ایجاد فرهنگ پاسخگویی عبارتند از:

  • تعیین انتظارت

  • دعوت به تعهد

  • ارزیابی روند پیشروی

  • ارائه فیدبک

  • پیوند با عواقب

  • ارزیابی کارآیی

اما همانطور که در مورد همه پایه های ساختار مشهود است، باید ساختاری محکم باشد تا بتوان یک ساختمان بلند روی آن بنا کرد. در اینجا با چند نکته فرعی دیگر آشنا می شویم که به ایجاد فرهنگ پاسخگویی کمک می کنند.

 

تعیین انتظارات

 

 

بسیار مهم است که برای هر گروه یک مجموعه انتظارات دقیق و واضح تعیین کنید.

پاسخگویی در جایی که تیم ها نمی دانند هدف و بینش گروهی چیست رشد نخواهد کرد.

تیم ها باید بدانند چه انتظاری از آنها وجود دارد تا در عوض بتوانند پاسخگو باشند.

 

چگونه می توانید انتظارات را مشخص کنید؟

 

 

  • باصراحت رسالت و چشم انداز تیم را اطلاع رسانی کنید

 

  • روی فوریت و اهمیت کاری که به آنها واگذار شده تاکید کنید.

 

 

  • استانداردهایی تعیین کنید که در طول کل فرایند رعایت شوند. در مورد نتایج، چارچوب های زمانی، و سطح لازم اقدامات دقیق باشید.

 

  • به وضوح و باصراحت نقش ها و مسئولیت های هر عضو را تعریف کنید.

 

 

هرچه اهداف و انتظارات ابتدایی واضح تر باشند اگر شخصی بخاطر ابهام در اهداف ابتدایی پاسخگو باشد زمان کمتری صرف مشاجره خواهد شد.

 

دعوت به تعهد

 

 

بااینکه گاهی این اهداف و شرایط ابتدایی واضح هستند، بسیار مهم است که از اعضای تیم بخواهید به این استانداردها و انتظارات متعهد بمانند.

 روی تیم خود کار کنید تا مطمئن شوید همه اعضا به نقش خود متعهد هستند و می دانند که چگونه به نفع فرد و کل تیم عمل کنند. حتما این دعوت به تعهد را بصورت کتبی هم بنویسید. با اینکار تعهد یک شکل فیزیکی به خود می گیرد که دیگر جای بحث ندارد.

 

ارزیابی روند پیشروی

 

 

ارزیابی روند پیشروی اعضای تیم در راستای اهداف و انتظارات تعین شده در ابتدای کار انجام می شود. اهداف را تنها زمانی می توان ارزیابی کرد که کمیت آن مشخص شده باشد. شما باید نتایج بدست آمده را با اهداف مقایسه کنید تا متوجه شوید اعضای تیم در کدام قسمت ها به بیشترین ارتقاء نیاز دارند.

 

ارائه فیدبک

 

 

بعد از تعیین انتظارات بصورت صریح، تعهد به اهداف تعیین شده، و ارزیابی روند پیشروی بسیار مهم است که به اعضای تیم فیدبک بدهید تا بتوانند به سمت اهداف پیشرفت کنند. زمانیکه فرهنگ پاسخگویی ایجاد می کنید، دقت داشته باشید فیدبکی که شما ارائه می کنید روی نقاط مثبت عملکرد تیم و همچنین نقاطی که نیازمند اصلاح و پیشرفت هستند تاکید کند.

 

پیوند با عواقب

 

 

همه افراد از فاکتورهای انگیزه بخش درونی برخوردار نیستند.

 به همین خاطر وقتی قصد ایجاد فرهنگ پاسخگویی دارید بهتر است روی پیوند با پیامدها و عواقب تاکید کنید، حال یا بعنوان یک تکانه برای اعضای تیم تا آنها را به جلو پیش براند، یا یک هویج (پاداش) که آن را دنبال کنند. بعنوان یک راهبر حتما باید شرایط را ارزیابی کرده و ببینید کدام نوع از این انگیزه ها برای اعضای تیم شما مناسب هستند.

 

ارزیابی کارآیی

همه روش های عملیاتی کارآمد نیستند! اگر قرار باشد تا پایان فرایند یا پروژه منتظر مانده و بعد از آن کارایی را ارزیابی کنید پتانسیل شما بعنوان یک فرد یا تیم بعنوان یک کل سرکوب خواهد شد.

 پس هرازچند گاهی چند قدم بیرون آمده و پلن و اعضای تیم را موردارزیابی قرار دهید. کارآیی هر مولفه، چه خوب و چه بد، را در رابطه با هدف و رسالت ارزیابی کنید.

ایجاد یک فرهنگ پاسخگویی با ارزیابی کارآِیی پایان نمی یاید، و صرفا اجرای یکباره این چند مرحله نیست. بعد از آنکه از کارآیی این فرایند و اعضای تیم بهره مند شدید باید از اطلاعات گردآوری شده در جهت بهبود فرایند در مسیر روبه جلو استفاده کنید.


 

منبع : lifehack

 

ترجمه و ويراست توسط گروه آموزشي بـــــيز مــــگ

 


 
 
۱ رای تا کنون
۰

نظرات در رابطه با : 6 روش عملی برای ایجاد فرهنگ پاسخگویی


نظرتان را برای ما بنویسید....
انصراف
ارسال دیدگاه و نظر شما