02143072

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین

همیشه یک گام جلوتر

از خود برون آی

میلیون ها نفر از مردم در مورد موفقیت و ثروتمند شدن ، فقط « فکر » می کنند و هزاران نفر موفقیت و ثروتمند شدن را تجسم یا تصور می کنند . من تقریبا هر روز تمرین تصویر ذهنی انجام می دهم ، ولی هنوز در حال انجام تصویر ذهنی ، یک کیسه پول از بالا روی سرم نیفتاده است ! حدس می زنم من از آن آدمهای بدشانسی هستم که برای موفق شدن باید یک کاری را انجام دهم . تجسم ها یا تصورات ابزارهای جالبی هستند ، اما تا آنجا که می توانم به شما بگویم ، هیچ کدام از آنها سر خود موفقیت را به دنیای حقیقی شما نخواهند آورد .

در دنیای واقعی باید دست به « اقدام» بزنیم . چرا اقدام آنقدر مهم است ؟ اجازه بدهید فرایند تجلی دادن خواسته ها را بررسی کنیم : افکار باعث بروز احساسات ، احساسات باعث بروز اعمال و اعمال منجر به بروز نتایج می شوند.

به افکار و احساسات خود نگاه کنید . آیا آنها بخشی از دنیای درونی هستند ، یا دنیای بیرونی ؟ دنیای درونی . حالا به نتایج نگاه کنیم . آیا آنها از دنیای درونی هستند یا دنیای بیرونی ؟ دنیای بیرونی . یعنی این که :

اقدام و عمل « پلی » است بین دنیای درون و دنیای بیرون

پس اگر اقدام کردن این همه مهم است ، چه عاملی از دست زدن به اقدامات که ما می دانیم به انجام آنها نیازمندیم ، جلوگیری می کند ؟ ترس .

ترس ، شک و اضطراب بزرگترین موانع نه تنها بر سر راه موفقیت ، بلکه بر سر راه شادی و نشاط هستند . بنابراین ، یکی از بزرگترین اختلافات بین انسان های موفق و انسان های ناموفق این است که انسان های موفق علی رغم ترسی که دارند تمایل به عمل کردن نیز دارند . اما انسان های ماموفق به ترس اجازه می دهند که آنها را متوقف کند .

« سوزان جفرز » در این مورد کتاب جالبی را نوشته با عنوان : «ترس را تجربه کنید و در هر صورت آن را انجام دهید .» بزرگترین اشتباهی را که بسیاری از مردم می کنند ، این است که منتظر احساس ترس می مانند ، قبل از آنکه بخواهند دست به اقدام بزنند و آن را کاهش داده یا برطرف کنند . چنین آدم هایی معمولاً برای همیشه منتظر می مانند .

واجب است درک شود که لازم نیست به منظور نیل به موفقیت سعی کنیم که از دست ترس خلاص شویم . انسان های موفق هم ترس ، تردید و نگرانی دارند ، اما اجازه نمی دهند که این احساسات آنها را متوقف کند . ناموفق ها ترس ، تردید و نگرانی دارند ، اما اجازه می دهند که این احساسات آن ها را متوقف کند.

چون ما ساخته عادت هایمان هستیم ، نیاز داریم که علی رغم وجود ترس ، شک ، نگرانی ، تردید ، عدم اطمینان ، ناراحتی و حتی هنگامی که خُلق ما برای عمل کردن جور نیست ، دست به اقدام بزنیم .

موفق شدن همیشه راحت نیست و همیشه هم آسان نیست . در حقیقت موفق شدن می تواند نسبتاً سخت باشد .  فرزانه ای فهیم می گوید :

اگر شما فقط آنچه را که آسان است بخواهید انجام دهید ،

زندگی سخت خواهد شد ، اما اگر کاری را که سخت است

بخواهید انجام دهید ، زندگی آسان  خواهد شد .

 انسان های موفق اعمال خود را بر اساس آنچه که آسان و راحت است قرار نمی دهند ؛ این نوع زندگی کردن مربوط به ناموفق ها است .

حالا که ما در مورد راحتی صحبت کردیم ، ناراحتی چطور ؟ چرا دست به اقدام زدن علی رغم ناراحت بودن این قدر مهم است ؟ چون « راحت » جایی است که الان در آن قرار دارید . اگر می خواهید به سمت جدیدی در زندگی خودتان حرکت کنید ، باید ناحیه راحتی خود را بشکنید و مواردی را تمرین کنید که راحت نیستید . اجازه دهید فرض کنیم که شما در حال حاضر در سطح پنجم زندگی هستید و می خواهید به سطح دهم زندگی بروید . سطح پنجم و زیر آن ، منطقۀ راحتی شماست ، اما سطح ششم و بالاتر ، خارج از حدوده بوده و در منطقۀ ناراحتی شما قرار دارد . یعنی برای رفتن از سطح پنجم به سطح دهم در زندگی ، باید شما از درون منطقه ناراحتی عبور کنید . ناموفق ها  نمی خواهند ناراحت باشند . به یاد داشته باشید که راحت بودن بزرگترین اولویت در زندگی آنهاست . اما اجازه بدهید رازی را که فقط انسان های موفق از آن باخبرند ، به شما بگویم : به راحت بودن بیش از اندازه بها داده شده است . راحت بودن ممکن است به شما احساس گرمی ، نرمی و امنیت بدهد ، اما به شما اجازه رشد کردن را نمی دهد . برای رشدکردن به عنوان یک شخص باید منطقه راحتی خودتان را وسعت دهید . تنها زمانی که واقعاً می توانید رشد کنید وقتی است که « خارج » از منطقه راحتی خودتان باشید . اجازه بدهید سوالی را از شما بپرسم : اولین دفعه که مورد تازه ای را امتحان کردید ، راحت بود یا سخت ؟ معمولاً سخت ، اما بعد از آن چه شد ؟ هر چه بیشتر آن کار را انجام دادید ، راحت تر شد ؛ درست است ؟ این هم همین است . هر کاری در آغازش سخت است ، اما اگر به آن بچسبید و ادامه دهید ، در نهایت از منطقه سختی عبور کرده و موفق می شوید و بعد از آن یک منطقه راحتی جدید و بزرگ شده ای را دارید که معنای آن این است : شما شخص بزرگ تری شده اید .

تکرار می کنم : تنها وقتی که در سختی قرار دارید ، زمانی است که در حال رشد کردن می باشید . از حالا به بعد هر وقت احساس سختی و ناراحتی کردید به جای عقب نشینی کردن و برگشتن به منطقه راحت و قدیمی خودتان ، با کف دست به پست خود زده و بگویید :

من باید رشد کنم و حرکت به جلو را ادامه دهید .

اگر می خواهید موفق شوید ، با قرار گرفتن در سختی ترجیح می دهید به راحتی برسید . آگاهانه با رفتن به منطقه ناراحتی خودتان را امتحان کرده و آنچه را که شما را می ترساند انجام دهید . در اینجا معادله ای را که از شما می خواهم برای بقیه عمرتان به خاطر داشته باشید ، تقدیمتان می کنم :

منطقه موفقیت = منطقه راحتی

یعنی اینکه منطقۀ راحت شما ، برابر است با منطقۀ موفقیت . با گسترش دادن دادن منطقه راحتی خودتان اندازه موفقیت ها و منطقه موفقیت خود را افزایش خواهید داد . هر چه بیشتر راحت باشید ریسک های کمتری را مایلید قبول کنید و فرصت های کمتری را برای مزیت های آنها خواهید پذیرفت . افراد کمتری را ملاقات کرده و روش های تازه کمتری را امتحان خواهید کرد . هر چه اولویتی را که در نظر دارید راحت تر باشد ، به خاطر وجود ترس جمع و جورتر می شوید . برعکس وقتی شما مایلید که خودتان را بسط و گسترش دهید ، منطقه فرصت خودتان را گسترش می دهید و این به شما اجازه جذب و نگهداری ثروت و درآمد بیشتری را می دهد.

وقتی شما ظرف ( یا منطقه راحت ) بزرگی را داشته باشید ، کائنات به سرعت آن را پر خواهد کرد . انسان های موفق منطقه راحت بزرگی را دارند و آنها دایم این منطقه را گسترش می دهند ، تا موفقیت های بیشتری را به دست آورده و در خود نگه دارند . هیچ کس تاکنون از سختی نمرده است ، تازه زندگی کردن در شرایط راحتی ، از هر مورد دیگری باعث مردن بسیاری از ایده ها ، فرصت ها ، اقدامات و رشد ها شده است . راحتی می کُشد ! اگر هدف شما در زندگی راحت بودن است یک مورد را برای شما حتمی می دانم : اینکه هرگز موفق نخواهید شد . موفقیت از یک زندگی میانه حال که همیشه سرگردان این باشید که چه می توانستید انجام دهید ، بیرون نمی آید . با موفقیت ، به عنوان نتیجه قرار داشتن در حالت طبیعی رشد و زندگی کردن ؛ حداکثر ظرفیت حاصل می شود . این را امتحان کنید : دفعۀ بعد که شما احساس ناراحتی ، تردید یا ترس می کنید ، به جای شانه خالی کردن و عقب نشینی کردن برای ایمن شدن ، در به جلو رفتن اصرار بورزید . به تجربه کردن احساسات ناراحتی توجه کرده و بدانید که آنها فقط احساسات هستند و این قدرت را ندارند که شما را متوقف کنند . اگر با سرسختی و علی رغم وجود سختی و ناراحتی به کار خود ادامه دهید ، در نهایت به هدف خود خواهید رسید .حتی اگر احساس های ناراحتی کاهش یابند ، مسئله مهمی نیست . در حقیقت وقتی آنها کمتر شوند ، این را علامتی برای افزایش دادن فعالیت خود بگیرید ، چون هر چقدر شما راحت باشید ، جلو رشد و تعالی خودتان را گرفته اید . برای رشد دادن خودتان به حداکثر ظرفیتی که دارید ، باید همیشه در لبۀ جعبۀ حیاتی خود زندگی کنید و چون ما ساخته عات های خود هستیم ، باید « عمل » کنیم .

 

برگرفته شده از کتاب : زیرخاکی / انتشارات آسیم / سعید گل محمدی

www.NimKiloo.com