02143072

شرکت بازاریابان ایرانیان زمین

همیشه یک گام جلوتر

راه

خدا هست ، من هم هستم ، پس همه چیز هست ...
مطمئناً همه انسان ها درطول زندگی خود (بخصوص در دوره نوجوانی و جوانی) هدف یا اهداف زیبا و بزرگی برای آینده خود دارند ،که علاقمندند به آنها برسند ! و تقریباً همه آدم ها هم میدانند که دستیابی به این اهداف بدون داشتن یک راه و مسیر واقعی ممکن نیست ! تا اینجا همه در یک گروه و مثل هم هستند!
 اگر از آنها بپرسی : هدفی برای آینده داری یا نه ؟ ناباورانه نگاهت می کنند و میگویند : 
این چه سوالی است ؟! مگر بدون هدف هم میشود زندگی کرد ؟! آدم به امید فردا زنده است !! 
اما هنگامی که بزرگتر می شوند ، از نظر داشتن " راه " ، به طور خودکار ، به دو گروه کلی طبقه بندی می شوند : 
گروه اول ، کسانی هستند که راه های متعددی برای رسیدن به همه آرزوهایشان دارند ! این ها سختی زیادی برای رسیدن به رویاهایشان متحمل نمی شوند ، در واقع به لطف تلاش و آینده نگری خانواده (چه به شکل سالم و چه از طریق ناسالم !) خیلی نیاز به راه ندارند ! آنقدر تمکن مالی دارند که آرزو کردن برایشان مثل ، سفارش خرید دادن است ! این ها همان هایی هستند که تا آخر عمر شان ، هر روز برای فردای خود آرزو و هدف جدیدی دارند ! خیلی با این گروه کاری ندارم ، البته تعدادشان هم زیاد نیست ! اسم این ها را گذاشته ام : " راه داران ! "
اما گروه دوم کسانی هستند که فهرست بلند بالای آرزوهایشان را در دست گرفته ، وارد جریان واقعی زندگی می شوند ولی "راه" مطمئن و از پیش تعیین شده ای برای رسیدن به اهدافشان ندارند ! این افراد که تعدادشان هم زیاد است ، خیلی زود می فهمند که رسیدن به اهداف بزرگی که داشتند به این سادگی ها هم نیست ! و باید راه مناسبی پیدا کنند ! و متوجه می شوند که هرچه اهدافشان بزرگتر باشد برای دستیابی به آن ها  ، باید تلاش بیشتری بکنند ! اگر گروه قبلی "راه داران" باشند پس : این گروه را باید " بی راهان " نامید!
" بی راهان " هم به طرز جالبی به دو دسته تقسیم می شوند : 
دسته اول " بی راهان " کسانی هستند که یا اصلاً به دنبال راه نمی گردند یا خیلی زود از گشتن خسته می شوند ! آنها به دلیل تنبلی و از ترس بدتر شدن وضع فعلی شان ، اولین ، راحت ترین و نزدیکترین راه را انتخاب می کنند ، یعنی " راه نرفتن " !! ، و چون میدانند که این راه آنان را به اهداف بزرگی که داشتند نمی رساند ، در یک غروب خلوت ! در کمال آرامش و خونسردی! فهرست آرزوهایشان را پاره می کنند ! و یا آنقدر آن را کوچک و کوچکتر می کنند که به اصطلاح در جیبشان جا شود ! اگر از اینها بپرسی : 
مگر شما نمی گفتید ، آدم به امید زنده است؟ پس لیست آرزوهای قبلی تان چه شد؟! با لحنی حکیمانه و قیافهُ اندیشمندانه می گویند : آدم نباید رویایی باشد ؟ باید واقع بین بود!
 اگر جرات دارید از این آدمها بپرسید که : پس چرا بعضی از اطرافیانی که مثل شما بودند به آرزوهایشان رسیدند ؟! بلافاصله ، با ژستی حق به جانب (و البته از نظر خودشان منطقی) اول شما را فضول می کنند بعد هم بقیه را دزد !  
حالا حتی ، اگر بتوانید به سختی ، به آنها بقبولانید که همه دزد نیستند ، در یک حمله غافلگیر کننده ! یک مشت قسمت و سرنوشت و حکمت و مصلحت را با چاشنی چندتا حدیث و روایت و ضرب المثل ، به همراه سرگذشت چند نفر از عرفا و علما و شعرا ، یک جا به خوردتان می دهند ! که دیگر نتوانید جیک بزنید ! و باز اگر ببینند که از رو نمی روید ! در نهایت برای اینکه دست از سرشان بردارید ، سپر دفاعی را انداخته خیلی مظلومانه می گویند : 
زمان ما راه دیگری نبود ! یا : ما کسی را نداشتیم که راهنماییمان کند ! 
این دسته از افراد ( که متاسفانه تعدادشان هم خیلی زیادتر از بقیه است ) نصیحت کردن و راهنمایی را خیلی دوست دارند و بیشتر مایلند ، وقتی چیزی می گویند شما بگویید : همینطور است ! و اگر تاییدشان نکنید، با نیشخند تلخی می گویند : 
ما هم از این حرفها زیاد می زدیم ولی زمانه ادبمان کرد، حالا شما برو ببینیم چکار می کنی !! 
من به این گروه می گویم  " نشستگان " ! چون اصلاً راه نمی روند !!
اما دسته دوم از " بی راهان " کسانی هستند که نمی خواهند دست از آرزوهایشان بردارند ، آنها نشستن را دوست ندارند ولی  چون راههای موجود را برای رسیدن به اهدافشان مناسب نمیدانند ، سعی می کنند راه دیگری پیدا کنند ! آنها      می گویند : اگر برای دیگران می شود ، پس برای من هم می شود ! به هیچ وجه زیر بار نمی روند که : " نمی توانم یا نمی شود یا نمی گذارند "! اسم این گروه " راه یابان " است ! 
خیلی جالب است ، " راه یابان " هم دو دسته می شوند :
دسته اول از " راه یابان " ، آنهایی هستند که به هر قیمتی ، می خواهند به رویاهایشان برسند ! دنبال راه می گردند ولی "راه بی زحمت " ! آنها ادعا می کنند که راه را پیدا کرده اند ولی در حقیقت راه دیگران را به سرقت می برند ! این دسته، چون نمی خواهند قبول کنند که رسیدن به آرزوهایشان ، نیاز به پیمودن راه در یک مدت زمان مناسب دارد و از طولانی شدن راه می ترسند و چون در واقع ، بیشتر به دنبال سود و منفعت شخصی هستند ، به هر کاری دست می زنند ! و از لطمه زدن به دیگران  پروایی ندارند چون فقط به خودشان فکر می کنند ! آنها سودای یک شبه پولدار شدن دارند چون آرزوهایشان فقط با پول محقق می شود ! آنان از همه نظر  با " نشستگان " در تقابل هستند  ! این گروه به هر حال ، ممکن است به آرزوهای خود برسند ولی ، چون مسیر درستی را انتخاب نمی کنند عموماً ، به مشکل بر می خورند ، و اگر آن روز از آنها سوال شود که : چرا راه دیگران را دزدیدی ؟ با سفسطه و مغلطه ، ژست عدالت خواهی به خود می گیرند که : 
چون حقم را خوردند ، حقشان را خوردم !!  و یا با پشیمانی سرشان را پایین می اندازند و رفتارشان را اینگونه توجیه می کنند که : رفیق بد گولمان زد !! 
ولی اگر مشکلشان حل شود به احتمال زیاد دوباره همان مسیر یا مسیر های مشابه را ادامه می دهند !! قبلاً تعداد این دسته از افراد کم بود ! ولی اگر اوضاع همینطوری پیش برود ، با این رویاها و آرزوهای کوچک و بزرگی که در سر مردم هست و این همه راه وسوسه انگیز !! و رفیقان بد !! چه بسا افراد این دسته تبدیل به اکثریت بشوند ! به همین دلیل من فکر می کنم باید یک کاری کرد !  به این گروه هم عنوان " راه دزدان " می دهم ! 
اما دسته دوم از " راه یابان " کسانی هستند ، که با آنکه راه ندارند ، ولی نمی خواهند از اهدافشان هم دست بکشند ! مهمترین تفاوت آنها  با " راه دزدان " در این است که از دزدیدن راه دیگران بیزارند چون به اخلاق پای بندند ! آنان در ابتدا، با تمام توان سعی می کنند راهی را پیدا کنند که به کسی آسیبی نرساند ! اما اگر راهی نیافتند ، به جای دزدیدن راه دیگران ، شروع به ساختن یک راه می کنند! افراد این دسته ، با توکل به خداوند ، با این تفکر که : " یا راهی خواهم یافت ، یا راهی خواهم ساخت " زندگی می کنند! آنها ، راه ندارند ، ولی نه می نشینند ، نه راه کسی را می دزدند ، و چون اهداف و رویاهای بزرگ و مقدسی دارند آنقدر راه می سازند تا بالاخره به هدفشان برسند ! با کسی در تقابل نیستند و  در برابر حق و راستی تعظیم می کنند ! به کسی زور نمی گویند ولی به کسی هم باج نمی دهند ! وقتی از این افراد بپرسی که : 
خسته نشدی این همه راه را  امتحان کردی و نرسیدی ؟! 
سرشان را بالا می گیرند و با یک لبخند قدرتمند می گویند: نه ! 
و اگر بپرسی : چرا ؟ 
با همان قدرت ولی این بار با صدایی بغض آلود می گویند : 
چون هدفی دارم که اگر به دستش نیاورم نابودم می کند !
 آنان به خاطر اهدافشان زندگی می کنند ، ولی حتی اگر بمیرند هم حاضر نمی شوند برای رسیدن به آن کسی را بکشند ! شاید فکر کنید که بهترین عنوان برای این افراد "راه سازان " باشد ولی من با شما موافق نیستم ! 

چون آنها خودشان " راه " هستند !

                                    نویسنده : محمود خوش نظر